Knižní obchod Deník N

Rozumět lépe světu

Súmrak demokracie: Zvodné lákadlo autoritárstva

  • Autor: Anne Applebaum
  • Vydavatelství: N Press, s.r.o.
  • Edice: Denník N
  • Počet stran: 192
  • Rozměr: 140 x 215 mm
  • Vazba: brožovaná
  • Datum vydání: 16. září 2020
  • ISBN: 978-80-99925-37-4

Kniha je ve slovenštině. Přeložil Peter Tkačenko.


Liberální demokracie se v Británii, kontinentální Evropě, v USA i v dalších zemích ocitá pod palbou kritiky, zatímco autoritářství je na vzestupu.


Oceňovaná historička a držitelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová v brilantní eseji Súmrak demokracie vysvětluje, proč se elity v demokratických zemích začaly přiklánět k nacionalismu a autoritářství.


Popisuje nové advokáty iliberalismu a ukazuje, jak ke změně společenského pořádku využívají konspirační teorie, politickou polarizaci, sociální média, dokonce i nostalgii. Despotičtí lídři totiž nevládnou sami spoléhají se na své politické spojence, úředníky a mediální osobnosti, které jim dláždí cestu a podporují jejich vládu.

(Přečtěte si ukázku z knihy.)

Od autora předmluvy:

„Názov Applebaumovej knihy Súmrak demokracie je varovný, ale presný, lebo odráža ‚krehkosť dneška‘. Vďaka autorkinej výnimočnej schopnosti spojiť ľudské príbehy do jednej veľkej drámy, akou je osud demokracie, je však čitateľ odmenený vzrušujúcim čítaním a v závere aj nádejou.“
Martin M. Šimečka, spisovatel a komentátor slovenského Denníku N
(Přečtěte si rozhovor M. M. Šimečku s autorkou o knize.)

O autorce:

Anne Applebaumová je historička a novinářka. Píše pro časopis Atlantic, je členkou Agora Institute a na Univerzitě Johnse Hopkinse vede program Arena zaměřený na dezinformace a propagandu v 21. století. Působila jako komentátorka novin Washington Post a zástupkyně šéfredaktora časopisu Spectator a na světových univerzitách přednášela o americké, britské a evropské politice. Problematice východní Evropy a Ruska se věnuje od roku 1989, kdy pro časopis Economist v Polsku mapovala pád komunismu. Je manželkou polského politika a spisovatele Radosława Sikorského, žije v Polsku a v Británii.


Anne Applebaumová je autorkou několika historických knih. Za knihu Gulag: A History (2003) jí byla udělena Pulitzerova cena, za knihu Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe (2012) získala Cundillovu cenu. Kniha Red Famine: Stalin 's War on Ukraine (2017) začíná ukrajinskou revolucí v roce 1917, končí ukrajinským hladomorem v letech 19321933 a odhaluje pozadí dnešního rusko-ukrajinského konfliktu.


Máte otázku, potřebujete poradit? Napište nám na info@denikn.cz, nebo zavolejte +420 770 174 295
(pondělí až pátek, od 9 do 17 hodin)