Knižní obchod Deník N

Rozumět lépe světu

Stredoeurópan

  • Autor: Peter Morvay
  • Vydavatelství: N Press, s.r.o.
  • Edice: Denník N
  • Počet stran: 184
  • Rozměr: 140 × 215 mm
  • Vazba: brožovaná
  • Datum vydání: 3. března 2021
  • ISBN: 978-80-99925-96-1

Kniha je ve slovenštině. 

 

Kniha Středoevropan vychází rok po náhlé smrti publicisty Petra Morvaye. Důvodem není jen uctění jeho památky, ale i nadčasovost textů, které psal pro středoevropská média. Přestože byl jeho záběr širší, v knize najdete výběr reportáží a publicistických textů o střední Evropě. Měl k ní velmi osobní vztah, také proto jí rozuměl jako málokdo.

Když psal pro maďarské publikum, snažil se mu vysvětlit, proč na Slovensku vnímají některé věci jinak. Ve výběru reportáží pro české čtenáře zas popisoval maďarskou porevoluční transformaci, která se podobá té slovenské. Slovensku poskytoval hluboké znalosti o těchto zemích i o nás samotných. Ve výběru najdete rozhovor s Václavem Havlem z roku 1995, příběh George Sorose a zvláštního vztahu Maďarů k němu, portrét Pétera Esterházyho, reportáž o tom, jak Orbán rozšiřuje svůj vliv na jih Slovenska a jak pomalu umírá řeka Tisa, nebo příběh známého maďarského „lupiče s whisky“ Attily Ambruse.

Všechny texty spojuje Petrovo přesvědčení, že k sobě navzdory rozdílům musíme hledat společnou cestu založenou na porozumění a toleranci.

 

O autorovi:

 

Peter Morvay (1968–2020) byl slovenský novinář a politický komentátor. Věnoval se zejména česko-slovensko-maďarským vztahům, maďarské menšině na Slovensku a politickému dění v Maďarsku. Vysokoškolské studium absolvoval v Praze, kde po sametové revoluci zůstal působit na ministerstvu zahraničí jako odborník na Maďarsko. Později se přestěhoval do Szegedu v Maďarsku a poté do Bratislavy. V médiích začal publikovat na konci roku 1989. Od roku 2003 do roku 2014 pracoval v deníku SME, nejprve jako redaktor zahraniční rubriky, později jako komentátor. V roce 2015 byl spoluzakladatelem Denníku N, v němž působil až do své náhlé smrti v roce 2020. Pravidelně publikoval i  médiích v Česku a v Maďarsku.

 

„Pred rokom Peter Morvay zomrel. Jeho texty, tie, ktoré som tak rád čítal a vlastne nás zoznámili, však zostávajú a má zmysel ich čítať aj s odstupom času. Zaznamenal v nich divokú minulosť aj prítomnosť strednej Európy. Mal dar vidieť a rozumieť susedom. A keďže žil v troch krajinách, videl a chápal susedov na tri spôsoby.“

Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníku NMáte otázku, potřebujete poradit? Napište nám na info@denikn.cz, nebo zavolejte +420 770 174 295
(pondělí až pátek, od 9 do 17 hodin)