Knižní obchod Deník N

Rozumět lépe světu

Telo v 21. storočí. Návod na lepší život v prebytku

  • Autor: Michal Červený, Milan Sedliak
  • Vydavatelství: N Press, s.r.o.
  • Edice: Denník N
  • Počet stran: 152
  • Rozměr: 140 × 215 mm
  • Vazba: brožovaná
  • Datum vydání: 24. září 2020
  • ISBN: 978-80-99925-40-4

Kniha je ve slovenštině.


Někteří ho znají jako Docenta, stand-up komika v seskupení Silné reči, pro jiné je renomovaným vědcem, popularizátorem zdravého životního stylu, přednášejícím, poradcem vrcholových sportovců. Mnohým pomohl zbavit se nadváhy, pochopit, jak jejich tělo funguje, mnozí začali díky němu zdravěji žít. Docent Milan Sedlák je člověk, který se dlouhá léta věnuje tělu a výživě a o často nepříjemných či nezáživných tématech umí mluvit srozumitelně a zajímavě. Michal Červený, sportovní redaktor slovenského Denníku N, s ním udělal několik rozhovorů, které najdete v knize Telo v 21. storočí. 


Kniha je návodem, jak žít zdravěji v době přebytku, na který se naše těla nestihla adaptovat, a tak bojujeme s nadváhou častěji než s podvýživou. Dozvíte se, jak zdravě hubnout, které doplňky stravy mají smysl, jak zlepšit svou výkonnost či jak se vyrovnat s nedostatkem spánku. Vše přehledně v těchto kapitolách:


Pandémia obezity. Svět se změnil. V každé africké zemi zemře více lidí na následky obezity než na následky podvýživy. Proč se lidstvo dostalo do situace, kterou si ve své historii plné hladomorů nepamatuje?


Aby bolo chudnutie zdravé a vydržalo. Je to jednoduché: pro ztrátu hmotnosti zpravidla stačí přijmout méně energie, než vydáme. Způsobů, jak toho docílit, je mnoho a ještě více je těch nesprávných.


Ktorá diéta je zaručene správna? O stravování už toho víme tolik, že si informace ne vždy dokážeme správně interpretovat. Které diety zabírají? A zabírají vůbec nějaké?


Bez pohybu to nebude ono. I v 21. století máme lidská těla, která přežila hlavně díky tomu, že se hýbala. Proto je velkým problémem, že s tím i díky komfortu našeho současného života přestáváme.


Kedy majú zmysel doplnky běžnej stravy. Poprvé v historii si můžeme dát k snídani americké, na oběd evropské a na večeři asijské jídlo. Jednotlivé složky potravy můžeme přijmout dokonce i v tabletách. Potřebujeme to vůbec a jak se v tom množství informací orientovat?


Stravovanie športovca. Díky vědě přesně víme, co naše těla potřebují, aby se dala efektivně trénovat. Kdy pít proteinový nápoj? Kdy stačí kofola v bufetu? A proč jsou aminokyseliny nesmysl?


Vyrobme si superčloveka. Velmi dobře víme, jak funguje lidské tělo, a přišli jsme také na způsoby, jak zlepšit jeho výkonnost. Je však doping nefér jen vůči soupeřům, nebo i vůči vlastnímu tělu? A pokud dokážeme měnit vlastní geny, umíme z našich potomků vychovat dokonalé lidi?


Denný rytmus tela. Současný životní styl nás dotlačil k tomu, že nespíme tolik a v takovém čase dne, jak bychom měli. Co to způsobuje a jak se s tím vyrovnat?


O autorech:


Doc. Mgr. Milan Sedliak, CSc., (1977) je vědec, člověk, který má vícero alma mater. Doktorské studium ukončil na Katedře biologie pohybové aktivity Univerzity v Jyväskylä ve Finsku. Titul docenta získal na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v oboru fyziologie živočichů. Dlouhodobě působí na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK a specializuje se především na hormonální a molekulární změny v kosterním svalu vyvolané fyzickým zatížením a doplňky stravy. Vyučuje předměty výživa pro výkon a zdraví, doplňky výživy a doping ve sportu, přičemž aktivně spolupracuje s Antidopingovou agentúrou SR. Jako poradce pro výživu, doplňky stravy a regeneraci spolupracuje nebo spolupracoval s několika vrcholovými sportovci. Pravidelně přednáší o problematice výživy, významu doplňků stravy a rizicích dopingu pro Slovenský olympijský a športový výbor, různé sportovní svazy, kluby a asociace. Je předsedou Slovenskej spoločnosti pre športovú výživu a zakládajícím členem Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu. Pro některé je známější jako Docent, stand-up komik v seskupení Silné reči.


Michal Červený (1990) je od roku 2017 reportérem slovenského Denníku N, kde prosadil přejmenování rubriky Sport na Sport a pohyb. Pochází z Topoľčianok, v Bratislavě vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Komenského. V roce 2018 se stal spoluautorem knižní autobiografie chodce Mateja Tótha Odchýlka. O dva roky později mu vyšla pohádková kniha Príhody psíka Huga. Pyšní se založením facebookové skupiny Hlášky Dr. Frasiera Cranea.


Máte otázku, potřebujete poradit? Napište nám na info@denikn.cz, nebo zavolejte +420 770 174 295
(pondělí až pátek, od 9 do 17 hodin)