Knižní obchod Deník N

Rozumět lépe světu

Frišta

  • Autor: Petra Procházková
  • Vydavatelství: NLN, s.r.o.
  • Počet stran: 296
  • Rozměr: 120 x 200 mm
  • Vazba: vázaná s přebalem
  • Datum vydání: 12.10.2021
  • ISBN: 978-80-7422-814-8

Jak se žije Češce v afghánské rodině a co se stane, když se Afghánka zamiluje do Američana?

 

Petra Procházková přibližuje v novele Frišta s reportérskou citlivostí hektický tep kábulských ulic, žár tamního slunce a v neposlední řadě rigidní poměry v afghánské rodině i společnosti. Protagonistka novely Herra se provdá do rozvětvené kábulské rodiny, která jí na jednu stranu poskytne kýžené útočiště, na druhou stranu musí Herra sledovat násilnické chování svého švagra a občas schytá výprask i ona sama. Jednoho dne přibude do rodiny bizarně vyhlížející chlapec Mad. Díky jeho působení se dají věci do pohybu a staré pořádky se pomalu ale jistě začnou bortit. 

 

Příběh rámuje pád Tálibánu a příchod amerických humanitárních pracovníků, pro něž začne Herra pracovat. Její dny pak připomínají tanec mezi vejci – nechce pobouřit volnomyšlenkářské Američany ani tradicionalistického manžela. To vše popisuje autorka s humorem, sugestivně a se smyslem pro detail. I díky tomu se Frišta stala předlohou animovaného filmu Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové.

Nové vydání Frišty vychází u příležitosti uvedení tohoto snímku. Zároveň se ke čtenářům dostává v době, která nelítostně ukazuje, že vyprávění neztratilo ani po letech nic ze své aktuálnosti. 


Rozhovor s Petrou Procházkovou o knize i filmu si můžete přečíst zde.


O autorce:

Petra Procházková (1964) je novinářka a spisovatelka. Pracovala v Lidových novinách, od roku 2018 píše pro Deník N. Dlouhodobě sleduje dění v Rusku, v zemích Střední Asie či v Afghánistánu, jako zpravodajka působila v Asii a v Africe. Spolupracovala či spolupracuje s mnoha humanitárními organizacemi jako Berkat či Člověk v tísni. Knižně publikovala například svazek rozhovorů s čečenskými a ruskými ženami Aluminiová královna (NLN, 2003), autorsky se podílela na několika dalších publikacích. V roce 2004 prozaicky debutovala novelou Frišta. Zobrazit její články v Deníku N.


Máte otázku, potřebujete poradit? Napište nám na info@denikn.cz, nebo zavolejte +420 770 174 295