Knižní obchod Deník N

Rozumět lépe světu

novinový speciál Dějiny Ukrajiny a Dějiny Ruska

Speciální novinové vydání mimořádných textů Dějiny Ukrajiny a Dějiny Ruska od Petra Koubského. Petr Koubský za tyto texty získal Zvláštní ocenění v Novinářské ceně 2022.

Dějiny Ukrajiny 

Současnost vyrůstá z minulosti a minulost zase z minulosti předchozí. Dnešní Ukrajinu nelze pochopit, pokud nevíme, co se tam dělo v dobách Sovětského svazu, a zejména během klíčové události jejích dějin, druhé světové války. 

Dějiny Ukrajiny ani v nejmenším neospravedlňují ruskou agresi. Pomáhají však pochopit, co se tam děje, proč, jaké síly proti sobě působí a jakými příběhy si účastníci konfliktu vysvětlují svůj svět a sami sebe.

Text v online verzi si můžete přečíst zde.


Dějiny Ruska 

Ivan Hrozný a Kateřina Veliká. Puškin, Lenin, Stalin, Gagarin a Putin. Sibiř, Ural, Volha, Kavkaz. Ropa, plyn, hladomory, revoluce, jaderné rakety. Rusko od nás není daleko, víme o něm hodně, přesto zůstává záhadnou zemí. Utvářely ji dějiny, jaké nemají obdobu nikde jinde na světě. Daly vzniknout státu, který je koloniální mocností i kolonií zároveň, vlasti mnoha národností, zemi tuhé disciplíny i neustálého rozvratu. Rusko je nebezpečné světu i samo sobě. Potřebujeme mu rozumět. Náš přehled ruských dějin se k tomu snaží přispět.

Text v online verzi si můžete přečíst zde.

Oba texty můžete poslouchat i v audio verzi. Načetla je Martha Issová a Jana Plodková. 


O autorovi:

Dlouhá léta vedl známé Softwarové noviny, v anketě Křišťálová Lupa se stal Osobností roku. Byl editorem a spoluvydavatelem magazínu 067. Moderuje odborné konference. Učí na VŠE a na FF UK, vedl také vzdělávací instituci iCollege. V Deníku N je vedoucím rubriky Věda a technologie.

Zobrazit jeho články v Deníku N.


Máte otázku, potřebujete poradit? Napište nám na info@denikn.cz, nebo zavolejte +420 770 174 295
(pondělí až pátek, od 9 do 17 hodin)