Kniha je ve slovenštině.
Jeden je sociolog, druhý psychoanalytický psychoterapeut. Fedor Gál i Peter Pöthe se vzájemně zajímají o své obory a kladou si mnoho zásadních otázek o životě člověka a společnosti. Kniha rozhovorů přináší odzbrojující otevření nejen obecných, ale i osobních témat. Rodiče, sexualita, vztahy, dospívání, práce, zlomové okamžiky. JÁ se tak plynule prolíná s TY, aby společně splynuly v MY.
Proč a jak potřebuje JÁ ke svému rozvoji TY? Jak je to s mou identitou? Jak život našich rodičů ovlivňuje náš vztah k sobě samým a k druhým? Jak může společnost generovat zlovolného vládce, který terorizuje společnost? Jak čelíme nenávisti k jinakosti, k přistěhovalcům? Co mohu jako jednotlivec udělat? Jak spojit dobré lidi, aby se cítili být součástí MĚ?
O autorech:
Fedor Gál (* 1945) se narodil v koncentračním táboře Terezín, vystudoval chemickou průmyslovku v Gottwaldově (dnes Zlín) a chemicko-technologickou fakultu v Bratislavě. Je kandidátem sociologických věd, doktorem ekonomických věd a docentem sociologie na Univerzitě Karlově v Praze. Pracoval jako dělník, směnový mistr a technolog v chemických závodech a později jako sociolog. Během listopadové revoluce v roce 1989 se stal jedním z jejích vůdců a později předsedou Veřejnosti proti násilí. Po odchodu z politiky se přestěhoval do Prahy, kde vyučoval na univerzitě a podnikal. Spoluzaložil televizi Nova, společnost zabývající se mobilními technologiemi, vlastnil knižní nakladatelství G plus G a literární kavárnu a založil několik nadací. Je autorem řady knih a stovek článků. Natočil několik dokumentárních filmů a stál u zrodu Vrba Wetzler Memoriálu. Od roku 2022 vystupuje jako vypravěč s kapelou Drť. Je ženatý, s manželkou Irenou, autorkou knih pro děti, mají syny Róberta, který je spisovatelem, a Branislava, který je diplomatem, vnučku Sofinku a vnuka Samka.
Peter Pöthe (* 1968) pochází z Rimavské Soboty. Po absolvování všeobecného lékařství na Univerzitě Karlově získal kvalifikaci dětského psychiatra a psychoanalytického dětského psychoterapeuta. V roce 1995 spoluzaložil centrum pro ohrožené děti Linka bezpečí a v roce 2015 založil s manželkou Martinou Institut psychoterapie pro děti a rodiče (IPDAR). Od konce 90. let působí v soukromé praxi v Praze, přednáší na konferencích a vede vlastní kurzy dětské psychoterapie v České republice a na Slovensku. Napsal a publikoval desítky odborných a vědeckých článků, pět monografií, které se staly odbornými bestsellery a jsou součástí vysokoškolských učebních osnov. Angažuje se v dobrovolné pomoci dětským uprchlíkům v Řecku a na Balkáně. Žije v Praze a částečně v Žilině se svou snoubenkou Martinou. Má dvě vlastní a čtyři adoptované děti.