Knižní obchod Deník N

Rozumět lépe světu

Nezlomní. 18 otvorených rozhovorov o autizme

  • Autor: Jozef Bednár
  • Vydavatelství: N Press, s.r.o.
  • Edice: Denník N
  • Počet stran: 328
  • Rozměr: 140 x 215 mm
  • Vazba: brožovaná
  • Datum vydání: 2. dubna 2020
  • ISBN: 978-80-99925-23-7

Kniha je ve slovenštině.


Kniha věnovaná autismu z edice slovenského Denníku N. Prostřednictvím osmnácti otevřených rozhovorů otevírá dveře do komplikované, tabuizované a mýty opředené problematiky, která se týká tisíců nejen slovenských a českých rodin.


Knihu doprovází fotografie jednoho z nejlepších slovenských reportážních fotografů Tomáše Benedikoviče.


Jozef Bednár, novinář, bloger a mimořádně angažovaný otec dospělého autistického syna Marka, udělal rozhovory s lidmi, kteří autismem intenzivně žijí, ať už jako terapeuti, rodiče, prarodiče, nebo sourozenci, a kteří se rozhodli otevřeně o svých problémech i radostech mluvit. Každá rodina má svůj vlastní příběh ohraničený jednou nebo několika diagnózami a každá má k diagnóze jiný přístup a jiné možnosti intervence.

Přestože dětí s touto poruchou přibývá (nějakou z forem autismu má podle posledních výzkumů jeden ze sta lidí), koluje o ní množství mýtů, rodičům často chybí základní informace i institucionální podpora.


Kniha není určena jen rodičům, kteří tuší, že jejich dítě je jiné, jejichž dítě již bylo diagnostikováno nebo kteří hledají další s podobnými zkušenostmi. Je určena všem, kteří chtějí poznat zblízka život rodin s jakkoli zdravotně znevýhodněnými členy. Věříme, že kniha přinese více empatie a pochopení vůči lidem, kteří jsou jiní.


O autorech:


Jozef Bednár (1972) je otec tří dětí. Vystudoval žurnalistiku na FF UK v Bratislavě, působil v několika médiích a PR agenturách i jako vysokoškolský pedagog. Byl mluvčím na ministerstvu kultury. Tématu autismu se začal aktivně věnovat poté, co byl jeho nyní již dvacetiletému synovi Markovi diagnostikován dětský autismus. Příběh své rodiny s autismem přibližuje ve formě blogů a statusů na sociálních sítích. O životě s autismem napsal dvě knihy (Osud tak rozhodol, Ikar, 2015, Medzi kvapkami dažďa: Autizmus svet pravdy, Univerzita sv. Cyrila a Metoda, 2009).


Tomáš Benedikovič (1980) vystudoval Fakultu výtvarných umění Akadémie umení v Banské Bystrici. Od roku 2005 se věnuje novinářské fotografii. Nejdříve v agentuře SITA, pak v deníku SME a nyní v Denníku N. Je mnohonásobným držitelem ocenění Slovak Press Photo a Czech Press Photo včetně Grand Prix a jeho fotografie byla v roce 2010 zveřejněna i ve výběru nejlepších fotografií magazínu Time.


Máte otázku, potřebujete poradit? Napište nám na info@denikn.cz, nebo zavolejte +420 770 174 295
(pondělí až pátek, od 9 do 17 hodin)