Knižní obchod Deník N

Rozumět lépe světu

Desať ponaučení pre postpandemický svet

  • Autor: Fareed Zakaria
  • Vydavatelství: N Press, s.r.o.
  • Edice: Denník N
  • Počet stran: 328
  • Rozměr: 140 × 215 mm
  • Vazba: brožovaná
  • Datum vydání: 28. dubna 2021
  • ISBN: 978-80-99925-92-3

Kniha je ve slovenštině. Přeložil Michal Lipták.

 

Jak covid-19 zrychluje běh dějin? Jaká bude povaha právě se rodícího světa?

Lenin prý jednou řekl: „Jsou desetiletí, během nichž se nic nestane, a pak jsou týdny, během nichž se stanou desetiletí.“ Žijeme právě v době, kdy se běh dějin zrychluje. Fareed Zakaria, moderátor CNN a autor několika bestsellerů, ve své nejnovější knize pomáhá čtenářům a čtenářkám pochopit povahu postpandemického světa. Objasňuje sociální, politické, technologické a ekonomické důsledky pandemie, které se nejspíš v plném rozsahu projeví až v následujících letech.

 

Zakaria prostřednictvím deseti „ponaučení“ týkajících se takových témat, jako jsou přírodní a biologická rizika, nástup „digitálního života“ či rodící se bipolární uspořádání světa, vytváří prostor pro přemýšlení nad dlouhodobými dopady covidu-19. Kniha Desať ponaučení pre postpandemický svet vypráví o minulosti, přítomnosti a budoucnosti; navzdory své aktuálnosti a naléhavosti nabízí reflexi života na počátku 21. století, ke které se budou čtenáři a čtenářky ještě dlouho vracet.

 

Covid-19 zúžil naše horizonty. Výrazně omezil náš každodenní pohyb. Práce z domu, důsledné dodržování odstupu od druhých a život v izolaci od rodiny a přátel. Pandemie jednou skončí, ale svět už nikdy nebude jako dřív. Zvětší se úloha státu, nebo naopak lidé zcela přestanou svým lídrům důvěřovat? Jak se změní naše hodnoty? Prohloubí se nerovnost mezi lidmi? Staneme se citlivějšími k utrpení slabších? Budeme kvůli pandemii více poslouchat odborníky? Zrychlí, nebo zpomalí se globalizace?

 

Deset ponaučení pro postpandemický svět je základní příručka pro porozumění nové realitě. Věnuje se politice, ekonomice, technologiím, ale obsahuje i osobní reflexe traumatu, které jsme společně přežili.

(Přečtěte si ukázku z knihy.)

 

 

O autorovi: 

 

Fareed Zakaria (1964) uvádí a moderuje Fareed Zakaria GPS – hlavní pořad CNN věnující se mezinárodním vztahům, který se vysílá po celém světě a který sleduje 220 milionů domácností. Každý týden píše komentáře do deníku Washington Post, které měsíčně čte 80 až 100 milionů čtenářů a čtenářek. Předtím působil jako hostující redaktor v Time, redaktor v Newsweek International či jako výkonný redaktor ve Foreign Affairs. Je autorem knih From Wealth to Power (Od bohatství k moci, 1998), The Future of Freedom: Illiberal Democracy at Home and Abroad (Budoucnost svobody: neliberální demokracie v USA a zahraničí, 2003), The Post-American World (Postamerický svět, 2008) a In Defense of a Liberal Education (Obrana liberálního vzdělávání, 2015). Publikoval eseje a články v New York Times, New Yorker a v mnoha dalších periodikách a časopisech. Za své komentáře získal ocenění National Magazine Award a za televizní působení získal Peabody Award. Vystudoval univerzitu v Yale, poté Harvard, kde mu byl udělen doktorát z mezinárodních vztahů.


Máte otázku, potřebujete poradit? Napište nám na info@denikn.cz, nebo zavolejte +420 770 174 295
(pondělí až pátek, od 9 do 17 hodin)