Knižní obchod Deník N

Rozumět lépe světu

Donbas. Svadobný apartmán v hoteli Vojna

  • Autor: Tomáš Forró
  • Vydavatelství: N Press, s.r.o.
  • Edice: Denník N
  • Počet stran: 340
  • Rozměr: 145 x 215 mm
  • Vazba: brožovaná
  • Datum vydání: 29. dubna 2019
  • ISBN: 978–80–99925–00–8

Kniha je ve slovenštině.


Jedna z nejlepších reportážních knih slovenského reportéra, který se vydává na místa, jimž se všichni vyhýbají.


Tomáš Forró dokázal to, co se žádnému jinému novináři nepodařilo: získal si důvěru lidí z obou bojujících stran, kteří ho vzali k sobě, do zákopů i do bytů, kde s nimi prožíval bombardování a kde mu vyprávěli své osudy. Díky této knize máme možnost pochopit, proč a za jakých okolností vznikl konflikt, který v těchto dnech eskaluje. Odhaluje, co je hybridní válka, kdo má zájem na udržování napětí, kdo jsou lidé bojující na obou stranách či jak žijí ve válečné zóně civilisté.


 O autorovi:


Tomáš Forró je nezávislý reportér, který se zabývá konflikty a krizovými oblastmi na celém světě. Poslední dva roky působil v bojové zóně východní Ukrajiny, a to zejména na územích kontrolovaných separatisty – jako jediný západní novinář, který tam nepracuje pro ruskou propagandu. Jeho texty se běžně publikují ve čtyřech dalších jazycích, byl nominován na českou Novinářskou cenu a je držitelem tří slovenských Novinářských cen. Je autorem knihy Donbas. Svatební apartmá v hotelu Válka a oceňované knihy Zlatá horečka. Od ropné velmoci k úpadku lidské civilizace.
„Pravda býva často menej uveriteľná než fikcia, pretože vymyslený príbeh sa musí riadiť pravidlom pravdepodobnosti, kým ten pravdivý nie. Táto poučka amerického spisovateľa Marka Twaina platí do bodky pre knihu pôvodných reportáží, ktorej autorom je Tomáš Forró. Je plná neuveriteľných, ale pravdivých príbehov, ktoré prežili - a naďalej prežívajú - ľudia v ukrajinskom Donbase, spustošenom vojnou.

Na počiatku bol autorov zámer pokúsiť sa porozumieť záhade, ako vzniká vojna, pochopiť korene zla. Túto záhadu sa mu podarilo rozlúštiť, ale podarilo sa mu ešte oveľa viac: napísať strhujúci ľudský príbeh, ktorý je natoľko nepravdepodobný, že môže byť len pravdivý.“

Martin M. Šimečka, redaktor Denníku N
Máte otázku, potřebujete poradit? Napište nám na info@denikn.cz, nebo zavolejte +420 770 174 295
(pondělí až pátek, od 9 do 17 hodin)