Knižní obchod Deník N

Rozumět lépe světu

Medzi dobrom a zlom

  • Autor: Ján Markoš
  • Vydavatelství: N Press, s.r.o.
  • Edice: Denník N
  • Počet stran: 312
  • Rozměr: 173 × 240 mm
  • Vazba: brožovaná
  • Datum vydání: 10. listopadu 2020
  • ISBN: 978-80-99925-50-3

Kniha je ve slovenštině.


Kniha Medzi dobrom a zlom šachového velmistra a autora bestselleru Sila rozumu v bláznivej dobe přináší 16 etických dilemat z běžného života, 16 situací, se kterými se může každý z nás jednou setkat.


Kniha je rozdělena do čtyř okruhů: V části Bioetika můžete přemýšlet nad interrupcí, asistovanou reprodukcí, eutanazií a na chvíli se můžete stát otcem či matkou chlapce, který touží, aby byl akceptován jako dívka. V části Sloboda prejavu prozkoumáte, kde má svoboda projevu hranice. Které informace je správné nechat volně šířit a které je naopak lepší potlačit v zárodku? Říci kamarádce o nevěře manžela? Jak zacházet s firemním facebookovým profilem? Jít na výstavu mrtvých lidských těl či na nelegální protest? Část Spoločnosť se věnuje dilematům, která se mění v čase – to, co bylo ještě nedávno běžné, dnes již neakceptujeme. Je věnována sexuálnímu obtěžování, korupci, utrpení zvířat i odpouštění. Zaměstnali byste například bývalého spolupracovníka StB? Pandemie nás postavila před etická dilemata, která jsme dosud nemuseli řešit. Má rodina přednost, když jde o život? Jak udržet otce doma? Jaká je cena lidského života a kdo celou tuto situaci zavinil?


Každé dilema doprovází esej, v němž se autor snaží co nejsrozumitelněji a co nejčitelněji shrnout všechna fakta a argumenty, které považuje k danému tématu za nejpodstatnější. Nenabízí však jasné řešení. Cílem knihy je přispět k jeho hledání. A ještě jeden cíl má tato kniha: zabránit, aby byly zneužívány hodnotové otázky.


Bohužel dnes etické otázky nejčastěji slouží jako návnady či kouřové clony. Když populistický politik či jiný manipulátor potřebuje odvést pozornost či vyhrát volby, vytáhne některé z eticky kontroverzních témat, jako jsou například interrupce či práva LGBT komunity, a hodí je veřejnosti jako návnadu. Diskuse o hodnotách může však probíhat i jinak. Nemusí být bojem, ale může být hledáním společného řešení.


O autorovi:


Ján Markoš (* 1985) je lektorem kritického myšlení a šachovým velmistrem. Vystudoval filozofii a evangelickou teologii na Karlově univerzitě v Praze. Učil na střední škole, v letech 2013–2016 vedl Sokratov inštitút, doplňkové vzdělávání pro nadané vysokoškoláky. Jeho manuál kritického myšlení s názvem Sila rozumu v bláznivej dobe se v roce 2019 stal na Slovensku bestsellerem.


Ján Markoš je více než deset let nejsilnějším slovenským šachistou. Jeho kniha Pod hladinou: 33 kapitol o tajomstvách šachu získala v roce 2018 od Anglické šachové federace prestižní ocenění Book of the Year Award. Žije v Devínské Nové Vsi, je ženatý, má dvě děti.


Máte otázku, potřebujete poradit? Napište nám na info@denikn.cz, nebo zavolejte +420 770 174 295
(pondělí až pátek, od 9 do 17 hodin)