Knižní obchod Deník N

Rozumět lépe světu

Deväťdesiate roky

  • Autor: Chuck Klosterman
  • Vydavatelství: N Press, s.r.o.
  • Edice: Denník N
  • Počet stran: 416
  • Rozměr: 140 × 215 mm
  • Vazba: brožovaná
  • Datum vydání: 28. června 2023
  • ISBN: 978-80-8230-167-3

Kniha je ve slovenštině.

Je to už dávno, ale připadá mi to jako včera: padla Berlínská zeď a zřítila se Dvojčata. Devadesátá léta byla silně medializovaná a asertivně sebevědomá, nikoli však zkreslená a deformovaná internetem a sociálními sítěmi. Jejich trajektorii můžeme přesně vysledovat.

Po většinu desetiletí byl nejpopulárnějším a nejvlivnějším hraným televizním seriálem Seinfeld. Změnil jazyk, posunul smysl komedie a téměř každý náhodný díl měl více diváků než finále Hry o trůny v roce 2019. Pokud jste však některý díl Seinfelda propásli, měli jste prostě smůlu. 

Mnohá z polarizujících témat, která dominují současným debatám, byla ve hře již dříve, ale v akademických kruzích byla vnímána spíše jako experimenty. Stále existovaly jaderné zbraně, ale jaderná válka se nechystala. Internet přicházel, i když neochotně.

Dnes devadesátá léta vypadají jako doba, kdy se celý svět zbláznil, ale ne natolik, aby se to nedalo zvládnout nebo napravit. Chuck Klosterman poskytuje panoramatický pohled na konec dvacátého století a také na konec doby, kdy jsme ještě ovládali technologie a ony neovládaly nás. V knize Deväťdesiate roky popisuje vznik internetu, popkulturní fenomény, jako byl film Titanic a televizní seriál Přátelé, a také společenské změny týkající se rasy, třídy a sexuality. Analyzuje politické skandály, jako byl Clintonův poměr s Monikou Lewinsky a volební kampaň Rosse Perota, ale neopomíjí ani masakr na střední škole v Columbine nebo soudní proces s O. J. Simpsonem. 

Deväťdesiate roky jsou nostalgickou prohlídkou desetiletí, které se odehrálo před dlouhou dobou – i když ne tak dávno, jak bychom si mohli myslet.


Knihu přeložila Erika Mazuchová.


O autorovi:

Chuck Klosterman (* 1972) je americký novinář a spisovatel. Pracoval pro časopis Esquire, New York Times Magazine a Washington Post. Píše především o populární kultuře a sportu. Je autorem dvanácti knih. Jeho poslední titul The Nineties se okamžitě stal bestsellerem. Žije se svou ženou a dvěma dětmi v Portlandu ve státě Oregon v USA. 


Máte otázku, potřebujete poradit? Napište nám na info@denikn.cz, nebo zavolejte +420 770 174 295
(pondělí až pátek, od 9 do 17 hodin)